Telovýchovná jednota Družstevník Veterná Poruba si v sobotu 20.07.2013 na futbalovom ihrisku pripomenula 50.- te výročie svojho založenia.
Vďaka športovému duchu otcov a neskôr aj ich synov sa organizácia v obci udržala už 50ty rok. Celé roky ponúkala priestor pre zanietených hráčov futbalu, pre futbalový dorast a aj pre chlapcov, ktorí si k tomuto športu hľadali cestu. Počas svojej existencie činnosť striedavo rozširovala o turistiku či stolný tenis. Aj keď šport je o súťažení, v amatérskom športe vyhráva každý, aj ten,  kto sa do hry zapojí a nemusí stáť ani na stupni víťazov. V posledných rokoch našu TJ reprezentuje aj športovec, ktorý v športe pre bežného človeka netradičnom, pravidelne stáva na popredných  miestach. Pod hlavičkou TJ Družstevník Veterná Poruba preteká Zdeno Žuffa v behoch do vrchu a v horských hrebeňových pretekoch v slovenských aj medzinárodných súťažiach.

Medzi pozvaných hostí, ktorí patrili k zakladateľom "telovýchovy" sa pripojili aj futbaloví hráči z Liptovského Ondreja, Liptovskej Kokavy, Smrečiany-Žiar. Svoje futbalové umenie predviedli aj "Starí páni", ktorí sa nenechali zahanbiť.
Na začiatku osláv predseda TJ Družstevník Miroslav Žuffa privítal všetkých prítomných divákov ale aj bývalých funkcionárov futbalistov ako napr. Jána Mlynarčíka, Jána Kuchárika, Milana Stromku, Jána Žuffu, Vladimíra a Ivana Tomkovcov, Jozefa, Jána a Vladimíra Komendákovcov a mnoho ďalších. Medzi najstarších hostí patria Vladimír Stromko, Ladislav Zemko, Michal Kováč a Ľudovít Husárik z Konskej. Predseda TJ Družstevník v krátkosti pripomenul 50-ročnú históriu telovýchovy a oboznámil s programom turnaja. Poďakoval vedeniu TJ Družstevník, starostke Desane Stromkovej a poslancom Obecného zastupiteľstva  za podporu futbalu vo Veternej Porube. Hráčom zaželal veľa úspechu v hre a divákom príjemný športový zážitok. Za obec pani starostka Desana Stromková taktiež pozdravila prítomných hráčov a divákov. Všetkým popriala pekný deň plný dobrého futbalu a príjemne prežitého dňa.

Tohtoročným oslavám 50. výročia založenia našej TJ predchádzala nielen organizačná príprava, ale aj technická údržba ihriska a jej okolia. Brigádnicky jej členovia odpracovali desiatky hodín pri natieraní dreveného obkladu na bunkách pri ihrisku a pri obnove náteru bránok a zábradlia.
Oslavy 50tky TJ v tomto roku sú rozdelené na dva časti. Futbalisti oslávili spoločné výročie futbalovým turnajom v sobotu 20. júla a stolní tenisti si ho pripomenú turnajom za zeleným stolom počas jesennej časti stolnotenisovej sezóny.

V otváracom zápase sa stretli Liptovská Kokava a TJ Družba Smrečany Žiar. Zápas skončil výsledkom 3:2

 

Druhý zápas odohralo mužstvo Veterná Poruba s Liptovským Ondrejom. Zápas skončil víťazstvom Veternej Poruby 2:0
 

Na pravé poludnie sa konala súťaž aj pre divákov "Kopanie jedenástky". Svoje futbalové majstrovstvo si tu zmerali nielen hráči jednotlivých družstiev, ale aj prítomní diváci.
Do súťaže sa prihlásilo mnoho záujemcov napr. Jakub Zemko, Michal Kamenský, Tomáš Klonga, Jozef Oško, Karol Bučko, Denis Frič, ... Do brány boli postavení Miroslav Števko a Dušan Bučko.

Súťažiaci mali viac šancí, no napriek tomu prvé miesto obsadil A. Zawischa, druhé miesto patrilo nádejnému futbalistovi Milanovi Komendákovi ml. a tretie miesto si vybojoval Michal Kováč st..

Zápas o tretie miesto TJ Družba Smrečany Žiar - Liptovský Ondrej  3:0

TJ Družba Smrečany Žiar

Liptovský Ondrej

Priestor o 15.00 hod. dostali na hracej ploche aj „starí páni“, keď si na svoju futbalovú mladosť a ľahké nohy zaspomínali futbalisti z Veternej Poruby vo vzájomnom derby s "old boys" Smrečian a Žiaru.

Za domáce mužstvo nastúpili títo hráči:
horný rad: Ľudovít Husárik, Miroslav Komendák, Ivan Salaj, Daniel Tomko, Peter Husárik, Ján Rakyta, Ján Synčák, Jozef Dankovič, Dušan Bučko, Stanislav Sochor, Martin Rakyta,
stredný rad: Dušan Stromko, Ján Lizúch, Miroslav Mikuláš, Ľubomír Vyšný,
Vladimír Jánošík, Anton Košč, ležiaci: Zdeno Čupka, Juraj Kutnár

"Starí páni zo Smrečany - Žiar"

Zápas otvorili dnes už legendárni hráči Michal Kováč a Ľudovít Husárik

horný rad: Ladislav Zemko, Ján Kuchárik, Peter Husárik, Ľudovít Husárik, Peter Stromko, Ľubomír Vyšný, Jozef Dankovič, Milan Stromko, Juraj Kutnár, Ján Rakyta, Pavel Kuchárik, Dušan Bučko, Ján Laučík, Michal Kováč najstarší, Ján Rakyta, Michal Kováč st.,
Miroslav Mikuláš, Martin Rakyta
dolný rad: Anton Košč, Vladimír Kováč, Miroslav Komendák, Ján Lizúch, Dušan Stomko, Daniel Tomko, Ján Synčák, Vladimír Jánošík, Ivan Salaj

horný rad: Michal Kováč najstarší, Ľudovít Husárik, Milan Stromko, Ján Mlynarčík,
Ladislav Zemko, Ján Rakyta, Michal Kováč st.,
dolný rad: Ján Žuffa, Vladimír Kováč, Ján Kuchárik

Zápas skončil v riadnom hracom čase 3:3, no napokon na pokutové kopy vyhrala Veterná Poruba 4:3


Finálový zápas TJ Družstevník Veterná Poruba - Liptovská Kokava  0:2

TJ Družstevník Veterná Poruba

Liptovská Kokava

Turnaj prebehol v športovom a hlavne priateľskom duchu, čo si pochvaľovali aj zúčastnené družstvá. Všetci návštevníci ďakujú za výborný guláš Jánovi a Ľubovi Lizúchovcom.


Aj keď futbalový turnaj bol o oslave tohto športu a na počesť 50tky TJ Družstevník, výsledky a hlavne výkony hráčov (aj rozhodcov), stáli za to.

  1. miesto: Liptovská Kokava
  2. miesto: Veterná Poruba  
  3. miesto: Smrečany Žiar  
  4. miesto: Liptovský Ondrej  

Počas celej slnečnej soboty si mohli diváci aj účastníci pochutnať na občerstvení, podával sa výborný guláš, vychladené pivo a veľa iných dobrôt. Organizátori sa museli obracať, lebo čas vylákal na ihrisko občanov nielen z našej obce, ale aj návštevníkov z blízkeho okolia.
Na záver futbalového dňa opäť predseda TJ Družstevník poďakoval hráčom za ich účasť a dobrý futbal. Divákom poďakoval za ich hojnú účasť a povzbudzovanie.
Pre všetkých vytrvalých bola večer pripravená tanečná zábava s hudobnou skupinou FLASH, na ktorej futbalisti dokázali, že ani  športové výkony počas dňa im neodobrali na chuti zabaviť sa a podať aj skvelé tanečné výkony. Samozrejme, že tancom nepohrdli ani ostatní prítomní. Vďaka schopnostiam organizátorov a štedrosti sponzorov bola pre všetkých pripravená nielen bohatá, ale aj hodnotná tombola.  Pri početnej účasti tancuchtivých i divákov „za palesákmi“  sa oslavy presunuli do skorého nedeľného rána a ihrisko si od náporu účastníkov oddýchlo až s východom slnka.


Na prípravách a organizácií tohtoročných osláv TJ sa podieľali Miroslav Žuffa, Ľubica Žuffová, Peter Háčik, Milan Háčik, Rado Kuchárik, Martin Jančo, Marek Lizúch, Martina Kucháriková, Peťa Jančušková. O tom, že bez žien to ani v tomto šport nejde, svedčia mená žien v organizačnom tíme,  hlavne  Ľubica Žuffová bola „dobrou dušou“ celého podujatia. Do príprav na dôstojné oslavy zapojili  Lukáš Lizúch, Vlado Karaska, Tomáš Chlistek, Dušan Bučko, Rado Droppa, Ján Balco a Vlado Trakovický.
Ostáva len dúfať, že nadšenie, ochota a organizačné schopnosti všetkých kompetentných pomôžu udržať v našej obci Telovýchovnú jednotu minimálne ďalších 50 rokov. K tomu im prajeme veľa zdravia, elánu, tvorivosti, sily a podpory zo strany blízkych, bez ktorých by to nešlo, zo strany kolegov v športe i zo strany orgánov obce, ktorí šport finančne aj materiálne podporujú.


TJ Družstevník ďakuje sponzorom: 
 

Obecný úrad Veterná Poruba, Pozemkové spoločenstvo Veterná Poruba, KoMo sro, Autoservis AES, s.r.o., Jozef Hric

Do tomboly prispeli:
 

PD Smrečany, ZEDA - Ladislav Zemko, Obec Veterná Poruba,KoMo sro, Pozemkové spoločenstvo Veterná Poruba, Autoservis AES, s.r.o., tetovacie štúdio KAFKA TATTOO, p. Jozef Hric, firma Hydraulics sro, AF-CAR, Tatralandia, Igor Staroň - autodoplnky, Alconet, Maroš Mlynarčík, Chata Kožiar, Občianske združenie Hasiči Veterná Poruba, Telem, Drogéria Centrum, Marek Lizúch 

 

obsah