Divadelná sezóna 2004/05      

späť


    V roku 2004 divadelníci nezahrali tradične divadelnú hru, ale dve kratšie  jednoaktovky. V prvej z nich sa rieši otázka požičania vhodnej manželky a v druhej Václav Vrána – Požičaj mi svoju ženu.

Úradník Alfréd sa ocitne v ťažkej situácii. Jeho nadriadený odborový radca Maukš sa drží zásady, že len ženatí úradníci môžu dobre vykonávať svoj úrad. Tiež je to jedna z podmienok na povýšenie.
Radca osobne kontroluje jej dodržiavanie, tak má namierené k Alfrédovi. Ten je slobodný a urýchlene musí zohnať nejakú ženu, ktorá by plnila úlohu jeho manželky. Podujme sa na to Irča, snúbenica jeho najlepšieho priateľa Daniela, ktorý je zásadne proti tomu. Radca je prítomný, tak Daniel, hoci veľmi nerád, musí ustúpiť.
Situáciu má na chvíľu pod kontrolou, lebo sa preoblečie za slúžku v Alfrédovej domácnosti. Tá padne do oka radcovi a situácia sa stáva komplikovanou.
Alfréd dostane povyšovací dekrét a spolu s Irčou ako správni manželia odchádzajú odpočívať. Daniel je celý bez seba, lebo práve jeho snúbenica ide spať s jeho priateľom a po ňom sa vrhá krátkozraký radca Maukš.
V krajne vypätom momente Daniel prizná farbu, radca, aby nebol za hlupáka, keďže je už dekrét vybavený pošle k Alfrédovi neter Evku. Nakáže mu, aby sa mal pekne okolo nej, lebo to vraj majú ženy rady. Veď ani Alfréd nie je na zahodenie, je predsa dobrá partia, má predsa na to papier – dekrét.

   Osoby a obsadenie:
Alfréd Rastislav Rakyta ml.
Daniel Miroslav Komendák
Irča Renata Stromková
Radca Ján Socháň
Text sledovala: Zuzana Jančušková
Réžia: Elena Križianová

Ján Dafčík – Auto

Krišpín Lápsik, pôvodným povolaním obuvník sa v novinách dočíta, že bol zvolený za poslanca do parlamentu. Veľmi sa z tejto správy teší nielen on, ale aj jeho žena, lebo to znamená veľkú slávu a honor.
Je to vhodná príležitosť aj pre cestujúceho s autami – pána Vajíčka, lebo chodiť do parlamentu na koči je nemoderné. Vo svojej aktovke má neuveriteľnú ponuku áut, od Chevroletky, ktorá chodí ticho ako anjel na krídlach po Pragu, lebo do Prahy na Prage.
Problém je v tom, že pán Lápsik nie je vodič, pán Vajíčko to ako problém nevidí a hneď sa dá do vysvetľovania princípov šoférovania. Svojimi komentármi prispieva aj pani Lápsiková, ktorej je doporučené, aby radšej pri jazde pozerala von oknom ako pravá dáma, nie ako žena od varechy.
Cvičná jazda neskončí dobre, lebo do cesty prídu prasce, tak auto skončí v
priekope. Pán Vajíčko je z priebehu nácviku šoférovania veľmi znechutený, vezme aktovku a ide preč.
Do toho všetkého poštár prinesie list, v ktorom je ospravedlnenie z novín, lebo
došlo k chybe, pán Lápsik sa poslancom nestal.
Tak skončila veľká sláva a šoférovanie pána obuvníka Lápsika.

 Osoby a obsadenie:
  Krišpín Lápsik Miroslav Komendák
  Lucia Lápsiková – jeho žena: Martina Kucháriková
  Vajíčko – cestujúci s autami Rastislav Rakyta ml.
  RÉŽIA: Križianová
  TEXT SLEDOVALA: Zuzana Jančušková

[ Späť ]